Vyhledat akci
Místo

Druh

Poznejte netopýří obyvatele kláštera v Kladrubech

Klášter Kladruby nabízí letní bydlení pro netopýry. V bývalých pivovarských sklepích přivádějí na svět mláďata stovky samic netopýra velkého.


Bývalý benediktinský klášter na Plzeňsku je spojen s řadou známých osobností, například s osudy sv. Jana Nepomuckého. Dnes je s klášterními budovami propojen život jedné z nejpočetnějších letních kolonií netopýra velkého v západních Čechách. V bývalých pivovarských sklepích přivádějí každoročně na svět svá mláďata samice tohoto největšího druhu netopýra v ČR.

Klášter, založený v roce 1115 knížetem Vladislavem I., sehrál velkou roli v kolonizaci západočeského pohraničí. Sídlo bylo strategicky umístěno poblíž významné obchodní cesty, tzv. Norimberské stezky. Klášter se podílel na zakládání vesnic, zřizování cest a na konci 14. století patřil mezi nejbohatší v českém království. 

Kladrubský areál je dnes významným útočištěm letounů. Pozoruhodné jsou především staré pivovarské sklepy, které netopýři využívají v letním i zimním období. Od května do srpna zde sídlí mateřská kolonie našeho největšího druhu – netopýra velkého. Samice využívají výklenků ve stropě nebo visí volně na cihlové klenbě sklepů a každoročně tu přivádějí na svět svá mláďata. Je to dosti neobvyklé, neboť letní kolonie tohoto druhu u nás obsazují tradičně spíše půdní a podkrovní prostory velkých budov. Kladrubská kolonie je pravidelně sledována od roku 2008, dle množství pobytových známek (trusu) tu však pravděpodobně sídlí déle. Netopýrům velkým se zde dobře daří a kolonie se každým rokem rozrůstá. V roce 2016 napočítali odborníci ve sklepích celkem 1013 samic a mláďat, což je oproti roku 2008 téměř dvojnásobný počet.

Výše zmíněné pivovarské sklepy, ale i další podzemní a suterénní prostory kláštera využívají netopýři také jako zimoviště. Pravidelně zde bývají zastiženi netopýři velcí, černí, ušatí, dlouhouší a hvízdaví. V některých letech zde zimují také netopýr vodní, pestrý nebo večerní. 

Podrobnější informace o netopýrech se návštěvníci mohou dozvědět z výkladu průvodců během prohlídky kláštera. Děti (ale i dospělí) mají možnost využít pracovní list, který je hravou formou seznámí se způsobem života netopýrů. Vytištěné pracovní listy jsou k dispozici na pokladně objektu.

Na sklonku prázdnin se do kladrubského kláštera můžete vypravit na akci věnovanou speciálně netopýrům, koná se zde totiž pravidelně tzv. Mezinárodní noc pro netopýry. Pod vedením odborníků se seznámíte s místními létajícími obyvateli odchycenými do nárazových sítí, podrobnosti o jejich životě a ochraně se pak dozvíte z doprovodného výkladu a promítání. 

Tato akce je v kategoriích:
» Výlety
Pro tuto akci jste již hlasoval/a!
Průměrné hodnocení: 4.1
Celkem hodnotících: 171


Místo konání akce: klášter Kladruby
Stálá akce
Vstupné: Zdarma
Počet zobrazení: 499

Akci pořádá


Okres: nezadáno
Telefon: nezadáno
E-mail: nezadáno
Jiný kontakt: nezadáno
WWW: nezadáno

Další akce pořádáné tímto uživatelem

Podělte se s návštěvníky o svůj zážitek na tomto místěPodělte se jako první!

Přidejte si nás na Facebooku a sdílejte akce!

Spřáteléné weby


Trička s potiskem
Vyrobte si vlastní tričko


Online hry
1000+ online her