Vyhledat akci
Místo

Druh

Skvělý dárek pro rybáře
Víte, jaký je nejlepší dárek pro rybáře?
Vtipné tričko, mikina - s rybou, kaprem a dalšími rybářskými motivy.
www.vyrobsitricko.cz

Dárek tričko pro rybáře

Zlatá stezka Českého ráje - Hruboskalsko

Český ráj je plný nádherných míst, především pak ještě krásnější přírody. Ve svém tipu na výlet vám nabízím cestu z Turnova až k zámku a zpět.


Průběh trasy: Turnov náměstí - Hlavatice (3 km) - Valdštejn (4 km) - zámek Hrubá Skála (7 km) - lázně Sedmihorky (8,5 km) - Valdštejn (12 km) - Turnov nám. (16 km)
Pokud se rozhodnete tento výlet absolvovat, počítejte, že cestou narazíte na několik zajímavých míst a tudíž je dobré si vyhradit cestu jako jednodenní výlet, samozřejmě pěšky.
Popis trasy: Město Turnov bylo založeno v údolí řeky Jizery kolem roku 1250 sloučením vsí Turnova a Hruštice. Znovu bylo budováno po zničení lužickými křižáky r. 1478. V 18. a 19. století získal Turnov světový věhlas zpracováním drahých kamenů a roku 1884 zde byla založena první šperkařská škola v Evropě.


K dominantám náměstí Českého ráje, kde začnete svou cestu, patří barokní, empírově upravený klášterní kostel sv. Františka z Assisi a radnice - původně renesanční z roku 1526, která byla přestavěna novorenesančně r. 1894. Z náměstí Českého ráje v Turnově půjdete po červené značce k železniční zastávce Turnov - město. Cestou pod silničním nadjezdem uvidíte velice zajímavý židovský hřbitov. Nejstarší náhrobky pocházejí ze 17. století.


Za železniční zastávkou přejdete po červené značce říčku Libuňku. Dále budete poměrně strmě stoupat přes Mašov kolem penzionu k osamělé skále na okraji Hruboskalské plošiny, které se říká Hlavatice. Skála je opatřena kovovými schody a zábradlím. Poskytuje krásný výhled na město Turnov, Ještědský hřbet, Bezděz a Ralsko.


Naše trasa stále sleduje červenou značku lesem na Valdštejn, který byl původně gotickým hradem založeným koncem 13. stol. na třech pískovcových skalách. Byl rodovým hradem pánů z Valdštejna. Zpustl po požáru koncem 16. stol. Návštěvníka zaujmou kopie barokních soch na kamenných mostech z r. 1713. Originály jsou umístěny uvnitř. Na hradě stojí barokní kaple sv. Jana Nepomuckého z r. 1722. Sv. Jan Křtitel na obraze na prvém nádvoří má mít podobu K. H. Máchy. V hostinci pobýval hudební skladatel J. B. Foerster. Zříceniny původního hradu jsou doplněny romantickými dostavbami a malbami z 19. stol. Valdštejn je v majetku města Turnov.


Po prohlídce hradu se vrátíte k rozcestníku u občerstvení a budete pokračovat po červené značce, která je někdy nazývána Zlatou stezkou Českého ráje. Z rozcestí za mýtinou vede vpravo neznačená cesta k Jirošovu (Kopicovu) statku, jedné z nejznámějších staveb lidové architektury v Českém ráji. Stavba je doplněna nádhernou lidovou plastikou sv. Jiří z roku 1817 a mnoha skalními reliéfy lidového umělce, sochaře - samouka Vojtěcha Kopice.


Naše hlavní trasa vede stále po červené ke skalním vyhlídkám na Hruboskalské skalní město (Skalák). Vlevo se nám nabídne pohled na Čertovu ruku, kde bývalo pravěké osídlení, dále následuje vyhlídka U Lvíčka a vyhlídka Na Kapelu s dominantním Kapelníkem.


Dále půjdete kolem arboreta Bukovina, které bylo založeno v letech 1860-62. Má rozlohu 2,73 ha a jeho základem je 35 druhů stromů především ze Severní Ameriky. Za arboretem před Hrubou Skalou se červená setká se žlutou značkou. Po žluté lze odbočit vlevo a dojít na Mariánskou vyhlídku, která je považována za nejkrásnější v Českém ráji. Z Mariánské vyhlídky je nádherný výhled na okolní skupiny skal, na hrad Trosky a zámek Hrubá Skála. U Mariánské vyhlídky, asi 1,5 km severně od zámku Hrubá Skála, byl pod stěnou Nekonečné skály založen symbolický hřbitov tragicky zahynulých horolezců. Původní myšlenka sochaře a horolezce V.Karouška došla naplnění po tragédii horolezecké výpravy v Peru roku 1970, kde on sám zahynul.


Z křižovatky červené se žlutou se dá také sestoupit rovně do Adamova lože. Naše hlavní trasa však stále vede po červeně značené Zlaté stezce Českého ráje na parkoviště s občerstvením u zámku Hrubá Skála.


Zámek Hrubá Skála byl postavený na skalách v místě hradu Skály z pol. 14. stol., který patřil Valdštejnům. V 16. století za Smiřických byl hrad přestavěn na renesanční zámek a později byl barokně upravován. Romantickou podobu získal novogotickou přestavbou za pánů z Aehrenthalu v polovině 19. stol. Po r. 1948 sloužil jako zotavovna. Zámek totiž slouží jako hotel, jeho prohlídka je sice možná, ale jen zčásti, zato jej můžete obdivovat zvenku a i to stojí trochu zdržení. Přístupné veřejnosti je nádvoří a vyhlídková věž. Na prostranství před zámkem si povšimněte pseudogotického kostela sv. Josefa z r. 1812.


Z parkoviště u rozcestníku odbočíte vpravo po zelené značce do skalní rozsedliny zvané Myší díra a za ní dorazíte do oblasti Dračích skal. Minete sochu sv. Prokopa z 2. poloviny 18. stol. a sejdete do lázní Sedmihorky.


Původní vodoléčebné a klimatické lázně založené majitelem panství A. Lexou z Aehrenthalu a lomnickým lékařem A. Šlechtou byly otevřeny 15. 5. 1842. V sedmdesátých letech se sem sjížděla společnost v čele s Janem Nerudou, která zavedla pojem Český ráj. Uprostřed komplexu budov je busta A. Šlechty od J. V. Myslbeka.


V Sedmihorkách můžete již své putování ukončit, dojít na nádraží a vlakem se vrátit do Turnova (9,5 km). Hlavní trasa pokračuje po modré Angrově stezce, která vede kolem upravených pramenů (Antonínův, Josefův, Kořenského) pod nejznámějšími útvary Skaláku. Projdete pod Taktovkou i Kapelníkem, průchodem mezi Sfingou a Mravenčí věží a strmě vystoupáte zpět na Hruboskalskou plošinu, kde můžete navštívit ještě Janovu vyhlídku. Potom dorazíte opět na červenou Zlatou stezku Českého ráje a po ní k hradu Valdštejn. Pro cestu do Turnova doporučujeme zelenou turistickou značku přes Pelešany (16 km).


Trasu lze zkrátit, pokud zvolíte jako výchozí místo parkoviště pod Valdštejnem, z kterého na hrad vystoupáte po zelené turistické značce (10 km). Na parkoviště dojedete nejlépe, když z města Turnova vyjedete směrem na Jičín a hned za městem u benzinového čerpadla odbočíte vpravo do Pelešan. V Pelešanech ještě musíte odbočit vlevo na křižovatce s telefonní budkou. Až na parkoviště kolem hřbitova pojedete po červeně značené cyklostezce.

Tato akce je v kategoriích:
» Výlety
» Hrady
» Zámky
» Rozhledny
» Pěší turistikaOhodnoť akci:

Průměrné hodnocení: 3.7
Celkem hodnotících: 286Místo konání akce: Hvězdná 488, Liberec, 46001
Stálá akce
Vstupné: Zdarma
Počet zobrazení: 3932

Akci pořádá


Okres: nezadáno
Telefon: nezadáno
E-mail: nezadáno
Jiný kontakt: nezadáno
WWW: nezadáno

Další akce pořádáné tímto uživatelem

Podělte se s návštěvníky o svůj zážitek na tomto místěPodělte se jako první!

Přidejte si nás na Facebooku a sdílejte akce!

Spřáteléné weby


Trička s potiskem
Vyrobte si vlastní tričko


Online hry
1000+ online her