Vyhledat akci
Místo

Druh

Skvělý dárek pro rybáře
Víte, jaký je nejlepší dárek pro rybáře?
Vtipné tričko, mikina - s rybou, kaprem a dalšími rybářskými motivy.
www.vyrobsitricko.cz

Dárek tričko pro rybáře

Celodenní procházka Českým rájem

Pěší výlet po nejvýznamnějších místech Českého ráje (rozhledna Hlavatice, hrad Valdštejn, zámek Hrubá Skála, zřícenina hradu Trosky) o délce 15,5 km.


Český ráj (německy Böhmisches Paradies) je název pro území ve středním Pojizeří, které vyniká vysokou koncentrací přírodních i historických památek.
Území ležící zhruba 90 km severovýchodně od Prahy je přibližně ohraničeno městy Sobotka, Mnichovo Hradiště, Sychrov, Frýdštejn, Železný Brod, Semily, Lomnice nad Popelkou, Železnice a Jičín. Za „srdce Českého ráje“ je tradičně považován Turnov.
Hlavními dominantami kraje je hora Kozákov a zřícenina hradu Trosky. Významnou lokalitou jsou také Prachovské skály.

 

Naše celodenní 15,5 km dlouhé putování začneme u vlakové zastávky Turnov-město, kam se můžete dopravit vlakem ze všech koutů naší vlasti, nebo autem, přičemž zde najdete mnoho míst vhodných k jeho bezpečnému zaparkování.

 

Pokud se Vám podaří včas vstát, měli byste tu být někdy kolem 8:00. Čeká nás návštěva rozhledny Hlavatice, hradu Valdštejn, arboreta, zámku Hrubá Skála, zříceniny hradu Trosky a mnoho dalšího.
Tak hurá na cestu.

 

8:00
Od vlakové zastávky Turnov-město vyrážíme po červené turistické značce zvané také "Zlatá stezka Českého ráje" do mírného kopce přes čtvrť zvanou Mašov až na cca 1 km vzdálenou rozhlednu Hlavatice.

 

ROZHLEDNA HLAVATICE
Jedná se o pískovcovou věž, jejíž vrchol je přístupný po točitých schodech.
Poskytuje krásný výhled na Turnov, Kozákovský hřeben i Ještědský hřeben, Jizerské hory, Bezděz a Ralsko. Vyhlídka je opatřena orientační tabulí.

 

8:30
Opouštíme Hlavatici a pokračujeme dále po červené na 1,5 km vzdálený hrad Valdštejn.

 

HRAD VALDŠTEJN
Tento nejstarší hrad Českého ráje a kolébka rodu Valdštejnů, je díky pestrým osudům a romantickým úpravám oblíbeným výletním místem.
Návštěvníky upoutá valdštejnský středověk se skalními sklepeními, palác upravený do romantické podoby, Slavnostní sál, kostel sv. Jana Nepomuckého a malá kaple, zasvěcená Janu Křtiteli, s obrazem světce s údajnou podobou básníka Karla Hynka Máchy.

 

Otevírací doba:
duben a říjen                SO + NE + svátky     9.00-17.30 hodin
květen až září               denně                       9.00-17.30 hodin

 

Vstupné v roce 2012:
plné vstupné                50,- Kč
snížené *                     25,- Kč
volné **                        zdarma

* děti 6-15 let, studenti s platným studentským průkazem 15-26 let, senioři nad 65 let, držitelé průkazů ZTP a ZTP/P, pedagogický dozor školních výprav (na 10 žáků 1 osoba též za snížené vstupné)
** děti do šesti let, průvodce držitele průkazu ZTP/P

 

Více se o hradu můžete dozvědět přímo na jeho webových stránkách http://www.hrad-valdstejn.cz

 

9:30
Prohlídka hradu nám zabere asi půl hodinky včetně občerstvení na terase přilehlé restaurace a můžeme pokračovat dále.
Stále pokračujeme po červené turistické značce a po dvou kilometrech dojdeme k myslivně a Arboretu Na Bukovině, které je známé zejména svými skupinami obrovských severoamerických jedlí.

 

ARBORETUM BUKOVINA
Založeno r.1860 majitelem hruboskalského panství L.Aehrenthalem a lesníkem L.Angerem. Základ tvořily stromy ze Severní Ameriky.
Je jednou z nejstarších sbírek dřevin a prvních pokusných ploch na pěstování severoamerických dřevin ve střední Evropě. Je zde několik desítek druhů dřevin a jejich kultivarů, často úctyhodného stáří.
Nachází se tu i historický altán z druhé pol. 19. stol., postavený ve švýcarském stylu.

 

10:30
Projdeme arboretem a po chvíli a dalším 0,5 km jsme u Adamova lože.

 

ADAMOVO LOŽE
Skalní reliéf vytesaný do pískovce. Svým tvarem připomíná pohovku, odtud jeho název.
Nechal jej zřídit František Adam - bratr posledního valdštejnského majitele hruboskalského panství. Adamovo lože mělo symbolizovat tři Adamy: Adama prvního člověka, Adama z Valdštejna - zakladatele rodové větve a posléze Františka Adama.

 

10:45
Zde můžeme odbočit po žluté značce (0,5 km) na Mariánskou vyhlídku. Přes blízké Dračí skály odtud vidíme zámek Hrubou Skálu a v pozadí hrad Trosky. Žlutá stezka dále vede k Symbolickému hřbitůvku horolezců a dál směrem k Sedmihorkám.
My ale pokračujeme dále po červené značce, která nás po 0,5 km dovede kolem předsunuté skalní pevnůstky Prachovny k zámku Hrubá Skála.
 
11:00
HOTEL ZÁMEK HRUBÁ SKÁLA
Původním názvem Hrad Skála byl postaven kolem roku 1350 Hynkem z Valdštejna. Valdštejnovi zde žili několik desítek let. V letech 1416 až 1460 jej vlastnili páni z Jenštejna, pak Zajícové z Házmburka. V roce 1469 byl hrad obsazen královským vojskem.
Od roku 1515 až do roku 1524 po částech skupoval hrad a panství Zikmund ze Smiřic. Smiřičtí začali přestavovat hrad Skála na zámek Hrubá Skála. Od té doby ještě zámek mnohokrát změnil svou tvář. Od posledních členů vymírajícího rodu Smiřických zámek s okolním panstvím získal Albrecht z Valdštejna.
V roce 1821 zámek koupil Lexa z Aehrenthalu. Roku 1859 byl zámek romanticky regotizován. Roku 1945 zámek převzal stát. Sloužil pak jako rekreační středisko ROH, později byl upraven jako hotel.

 

Pro veřejnost jsou přístupné k prohlídce nádvoří a hradní vyhlídková věž.

 

Otevírací doba
Červen                       So - Ne    11:00 - 16:00
Červenec - Srpen       Po - Ne    11:00 - 16:00

 

Vstupné
Plné vstupné:             90,- Kč
Děti do 15 let:            40,- Kč
Poznámka:                Vstupné zahrnuje program "Poznej středověk", prohlídku zámku a vstup na věž.

 

12:00
Po návštěvě vyhlídkové věže a občerstvení pokračujeme dálších 6,5 km po červené turistické značce až na asi nejznámější stavbu celého Českého ráje. Ano, je to zřícenina hradu Trosky.

 

14:00
HRAD TROSKY
Bizarní zřícenina gotického hradu, založeného koncem 14. století pány z Vartenberka, se stala hlavním symbolem celého Českého ráje. Jsou jedním z nejnavštěvovanějších hradů v České republice.
Původně gotický hrad byl založen na vrcholech čedičové vyvřeliny. Vybudování hradu na dvou strmých čedičových skaliscích učinilo z Trosek nedobytný hrad - dobýt se jej nepodařilo ani husitům.
Trosky tvoří dvě věže se jmény Baba (47 m) a Panna (57 m). Při prohlídce máte možnost seznámit se nejen s bohatou historií hradu a jeho stavebním vývojem, ale můžete také vystoupat na obě hradní věže, které skýtají jedinečné výhledy na široké okolí.
V roce 1999 byla na věži Baba vybudována vyhlídka. Za příznivého počasí z ní lze vidět Jizerské hory, Krkonoše, České středohoří, ale i Prahu a mnoho dalších míst v okolí.

Během července a srpna jsou prohlídky zpestřeny ukázkami chovu a výcviku dravých ptáků.

Prohlídka areálu státního hradu Trosky je samostatná, bez průvodce. Pro hromadné skupiny lze po předchozí dohodě se správou objektu v měsících červenec a srpen zajistit průvodce.

 

Otevírací doba
Duben                      So - Ne      8:30 - 16:00
Květen - Srpen        Út - Ne      8:30 - 17:30
Září                          Út - Ne      8:30 - 16:00
Říjen                        So - Ne      8:30 - 16:00

V sezóně otevřeno i ve svátky.

 

Vstupné
Plné vstupné:                60,- Kč
Rodinné vstupné:         160,- Kč (Max. 2 dospělí a 3 děti)
Dětské vstupné:           40,- Kč pro děti do 15 let
Studentské vstupné:    40,- Kč
Seniorské vstupné:      40,- Kč pro osoby nad 65 let

 

Prohlídka mimo otevírací dobu:   120,- Kč

 

Poznámka:
Vstup se psem 20,- Kč. Organizované skupiny dětí do 6-ti let (MŠ) - poplatek 10,- Kč osobu

 

15:00
Po prohlídce celého hradu a pokocháním se nádhernými výhledy do okolní krajiny se pomalu vydáme na zpáteční cestu. Ne, nebojte, nepůjdeme celou štreku zpět pěšky.
Z Trosek seběhneme 3 km po modré turistické značce do obce zvané Borek pod Troskami, kde na železniční zastávce počkáme na nejbližší spoj směrem do Turnova.


Měli bychom tu být někdy kolem 15:30 - 16:00, takže nejbližší vlak jede v 16:12 a po 11 minutách a o 19 Kč chudší jsme zpět na zastávce Turnov - město, kde máme zaparkované vozidlo.

Pokud jste se někde zdrželi, nebojte, stihnete určitě některý z následujících vlaků, buď ten v 17:08 nebo další v 18:06.

 

Tak doufám, že se Vám procházka Českým rájem líbila a někdy se sem zase vrátíte.

Tato akce je v kategoriích:
» Výlety
» Pivo
» Hrady
» Zámky
» Rozhledny
» Památky
» Pěší turistika
» Cyklo turistikaOhodnoť akci:

Průměrné hodnocení: 3.6
Celkem hodnotících: 505Místo konání akce: Březnická 628 Liberec 8, 460 08
Stálá akce
Vstupné: Zdarma
Počet zobrazení: 6487

Akci pořádá


Okres: nezadáno
Telefon: nezadáno
E-mail: nezadáno
Jiný kontakt: nezadáno
WWW: nezadáno

Další akce pořádáné tímto uživatelem

Podělte se s návštěvníky o svůj zážitek na tomto místěPodělte se jako první!

Přidejte si nás na Facebooku a sdílejte akce!

Spřáteléné weby


Trička s potiskem
Vyrobte si vlastní tričko


Online hry
1000+ online her